Разлика помеѓу преработките на „Вајмарска Република“

нема опис на уредувањето
|image_coat = Wappen_Deutsches_Reich_%28Weimarer_Republik%29.svg
|image_map = DR1919-1937.svg
|image_map_caption = Германија во времето на Вајмарската Република
|image_map_caption = Germany during the Weimar period, with the [[Free State of Prussia]] (in blue) as the largest state
|national_anthem = ''Песната на Германците'' <br>''Das Lied der Deutschen''
|common_languages = GermanГермански
|capital = BerlinБерлин
|latd=52|latm=31|latNS=N|longd=13|longm=24|longEW=E
|currency = [[GermanГерманска Papiermark|Markпапиермарка (ℳ), coll. Papiermark]] (1919-1923)<br/>[[GermanГерманска RentenmarkРентенмарка]]<br/>(1923-1924)<br/>[[Reichsmark|ReichsmarkРајхмарка (ℛℳ)]] (1924–1933)
|
|title_leader = [[Претседател на Германија|Претседател]]
Првиот обид за создавање на либерална демократска [[Германија]] пропаднал со доаѓањето на [[Хитлер]] и [[Нацистичка партија|Нацистичката партија]] на власт, иако уставот од 1919 бил задржан, промените што биле направени во 1933 (познати како Gleichschaltung) тотално го уништиле принципот на слободна [[демократија]]. Овие промени во уставот се бележат како крај на Вајмарската Република.
 
==Наводи ==
{{Германија никулец}}
{{наводи}}
 
[[Категорија:Вајмарска Република|* ]]
[[Категорија:Поранешни земји во Европа]]
[[Категорија:Држави во Германија]]