Лигурско Море: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Според [[Меѓународна хидрографска организација|Меѓународната хидрографска организација]], Лигурското Море ги има следниве граници:<ref>{{cite web|url=http://www.iho-ohi.net/iho_pubs/standard/S-23/S23_1953.pdf|title=Граници на океаните и морињата. III издание|year=1953|publisher=Меѓународна хидрографска организација|accessdate=7 февруари 2010}} {{en}}</ref>
<blockquote>
''На југозапад.:'' Линија од ‘ртот [[Корс (‘рт)|Корс]] во северна Корзика (9°23' ИГД) до границата помеѓу Франција и Италија (7°31' ИГД).
<p>''На југоисток.:''
Линија од ‘ртот Корс до островот [[Тинето]] ({{coord|44|01|N|9|51|E|display=inline}}) и потоа преку островите [[Тино (остров)|Тино]] и [[Палмарија (остров)|Палмарија]] до ‘ртот Сан Пјетро ({{coord|44|03|N|9|50|E|display=inline}}) на италијанското крајбрежје.
<p>''На север:'' [[Лигурија|Лигурското]] крајбрежје на Италија.
</blockquote>