Разлика помеѓу преработките на „Марина Мијаковска“

Додадени 1.048 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Инфокутија за личност
| име = Марина Мијаковска
| портрет = Suli an 24 08 10.JPG
| px = 200px
| опис = Македонската поетеса Марина Мијаковска рецитира на Струшките Вечери на Поезијата
| родено-име =
| роден-дата = {{роден на|8|Јули|1984}}
| роден-место = {{роден во|Скопје|Македонија}}
| починал-дата =
| починал-место =
| починал-причина =
| наставка =
| наставка1 =
| наставка2 =
| познат =
| занимање = [[Поет]]еса, [[есеист]] и книжевен критичар.
| сопружник =
| родители =
| деца =
}}
 
'''Марина Мијаковска''' ({{роден на|8|јули|1984}}, {{роден во|Скопје|Македонија}}) е [[Македонци|македонска]] [[поет]]еса, [[есеист]] и книжевен критичар.
 
== Биографија ==
Во [[2007]] година Мијаковска дипломира на [[Филолошки факултет „Блаже Конески“ - Скопје|Филолошкиот факултет ''Блаже„Блаже Конески''Конески“]], на Катедрата за општа и компаративна книжевност. Истата година посетува предавања од областа на родовите студии во истражувачкиот центар за родови студии ''ЕвроБалкан'' -„ЕвроБалкан“ [[Скопје]].
 
Во [[2008]] година завршува обука за административно работење и се стекнува со психолошка-педагошка и методиска доквалификација на ''Филозофскиот факултет''.
 
Пишува поезија, есеи и книжевни критики. Неколку години по ред објавува текстови во ''Наше„Наше писмо''писмо“, ''Мираж''„Мираж“, ''Репер''„Репер“ и други списанија. Моментално е на постдипломски студии на истата катедра на Филолошкиот факултет.
 
Во [[2009]] работи како административен работник во приватна компанија. Во Јуни [[2010]] е интервјуер на фокус групи на проектот „Индекс на социјална инклузија на локално ниво“, организиран од институтот Евробалкан„Евробалкан“. Активно е вклучена во активности поврзани со проценка на еднаквоста на пристапот о правичната распределба на локални услуги.
 
Мијаковска учествува на „Струшките вечери на поезијата 2010“ во Ноќ без интерпункција - поетски вечери на млади поети. Истата година ја издава совјата прва книга поетската збирка ''Номадска„Номадска душа''душа“, во издание на ''Антолог''„Антолог“.
 
Во мометот работи на својата магистарска теза и е во подготовка на својата втора книга - Есеи и книжевни критики.
 
== Творештво ==
Автор е на поетската збирка ''Номадска„Номадска душа''душа“, објавена во [[2010]] година, во издание на ''Антолог''„Антолог“.
 
[[Категорија:Македонски поети]]
316

уредувања