Разлика помеѓу преработките на „Марина Мијаковска“

Додадени 1.299 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
с
 
== Биографија ==
ДипломираВо [[2007]] година Мијаковска дипломира на Филолошкиот факултет ''Блаже Конески'', на Катедрата за Општаопшта и компаративна книжевност. во 2007 г.Истата година посетувалапосетува предавања од областа на родовите студии во истражувачкиот центар за родови студии ''ЕвроБалкан'' - [[Скопје]].
 
Во [[2008]] г.година завршува обука за административно работење и се стекнува со психолошка-педагошка и методиска доквалификација на ''Филозофскиот факултет''.
 
Пишува поезија, есеи и книжевни критики.Објавува Неколку години по ред објавува текстови во- ''Наше писмо'', ''Мираж'', ''Репер'' и др.други списанија. Моментално е на постдипломски студии на истата катедра на Филолошкиот факултет.
 
Во 2009 работи како административен работник во приватна компанија. Во Јуни [[2010]] е интервјуер на фокус групи на проектот „Индекс на социјална инклузија на локално ниво“, организиран од институтот Евробалкан. Активно е вклучена во активности поврзани со проценка на еднаквоста на пристапот о правичната распределба на локални услуги.
Моментално е на последипломски студии на истата катедра на Филолошкиот факултет.
 
Мијаковска учествува на „Струшките вечери на поезијата 2010“ во Ноќ без интерпункција - поетски вечери на млади поети. Истата година ја издава совјата прва книга поетската збирка ''Номадска душа'', во издание на ''Антолог''.
== Творештво ==
 
Во мометот работи на својата магистарска теза и е во подготовка на својата втора книга - Есеи и книжевни критики.
Автор е на поетската збирка ''Номадска душа'' , објавена во 2010 г., во издание на ''Антолог''.
 
== Творештво ==
{{Никулец за биографија}}
Автор е на поетската збирка ''Номадска душа'' , објавена во [[2010]] г.година, во издание на ''Антолог''.
 
[[Категорија:Македонски поети]]
316

уредувања