Разлика помеѓу преработките на „Национална галерија (Лондон)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
Во оваа галерија се наоѓаат едни од најзначајните светски колекции на западноевропското сликарство во периодот од [[1250]]-[[1900]] година. Во оваа галерија се наоѓаат околу 2.300 дела. Во целина можеби оваа галерија е мала, но содржи доста квалитетни дела. Годишно се посетува од страна на околу 5 милиони туристи.
 
Националната галерија била основана во [[1824]] година, кога британската влада ги откупила делата на рускиот банкар Јулијус Ангерштајн (36 слики). Во денешниот објект галеријата била префрлена во [[1838]] година. Нејзин дизајнер бил Вилијам Вилкинс, чија фасада била изработена во [[неокласицизам|неокласичен]] стил.
 
Во продолжение на галеријата се наоѓа [[Национална портретна галерија (Лондон)|Националната портретна галерија]], која чува 10.000 портрети на истакнати [[Британци]] во историјата.
 
== Поврзано ==
* [[Национална портретна галерија (Лондон)]]
 
== Наводи ==