Разлика помеѓу преработките на „Марли ле Роа“

Одземени 50 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: war:Marly-le-Roi)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{French commune|nomcommune=Марли-ле-Роа|
région=[[Ил-д-Франс (регион)|Ил-де-Франс]] |
département=[[ИвелинИвлин]]|
arrondissement=Сен-Жермен-ан-Ле|
canton=[[Марли-ле-Роа (кантон)|Марли-ле-Роа]]|
date-sans=попис 1999|dens=2,563|date-dens=1999}}
 
'''Марли-ле-Роа''' ([[фр.]] ''Marly-le-Roi'') е [[ФранцускиОпштини комуниво Франција|комунаопштина]] во западните предградија на [[Париз]], [[Франција]]. Оддалечена е 18.4 km од [[Нулти километар|центарот на Париз]].
 
Мештаните се нарекуваат „Марлишоа“ (''Marlychois'') или поретко „Марлезиан“ (''Marlésiens'').
{{France-geo-stub}}
 
[[Категорија:КомуниОпштини во ИвелинИвлин]]
 
[[ceb:Marly-le-Roi]]