Разлика помеѓу преработките на „Сен Дени (Реинион)“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: be:Горад Сен-Дэні)
с
'''Сен Дени''' ([[фр.]] ''Saint-Denis'') [[Префектури во Франција|префектура]] (главен град) на [[Франција|францускиот]] [[Прекуморски региони на Франција|прекуморски регион]] и [[прекуморски департман|департман]] [[Реинион]], во [[Индиски Океан|Индискиот Океан]]. Се наоѓа на најсеверната точка на островот, близу устието на реката [[Сен-Дени (река)|Сен-Дени]].
 
Сен-Дени е најнаселената комуна[[општини во Франција|општина]] во француските [[прекуморски департман]]и. Според пописот во 1999 г., градското подрачје броело 158.139 жители, од кое 131.557 во самиот град, а останатите во блиската комунаопштина [[Сент-Мари, (Реинион)|Сент-Мари]].
 
== Историја ==
{{commons|Saint-Denis, Réunion}}
 
[[Категорија:КомуниОпштини во Реинион]]
[[Категорија:Префектури во Франција]]
[[Категорија:Градови во Франција]]