Разлика помеѓу преработките на „Општини во Франција“

нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Communes of France.png|мини|десно|250п|Карта на општините во Франција]]
[[Податотека:Communes france-fr.svg|мини|десно|250п|Број на општини во Франција по департман]]
'''Општината''' ([[фр.]] ''commune'') е најситна [[административна поделба|административна единица]] во [[Франција]]. Нејзин еквивалент се општините во Германија, околиите во Британија или најмалите [[Општини во Македонија|општини]] во [[Република Македонија]].
 
Општината во Франција може да биде милионски град како [[Париз]]; помал град од десет илјади жители, или пак мало [[село|селце]] со десет лица.