Разлика помеѓу преработките на „Клермон-Феран“

Додадени 88 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: tr:Clermont-Ferrand)
с
|name=Клермон Феран<br />[[Податотека:Blason ville fr ClermontFerrand (PuyDome).svg|80px]]<br />[[Податотека:clermont pierre carree.jpg|270px]]|
region=[[Оверњ (регион)|Оверњ]] (главен град) |
department=[[Пиј -де -Дом]]|
arrondissement=Клермон Феран|
canton=
|date-density=2006 }}
 
'''Клермон Феран''' ({{lang-fr|Clermont-Ferrand}}) е [[град]] и [[општина]] во [[Францијадепартман]],сместен [[Пиј-де-Дом]] ([[Региони во регионотФранција|регион]] [[Оверњ]]),со популација[[Франција]]. одНаселението брои 140,.700 жители (2006). Во пошироката градска зона живеат над 410.000 жители (1999 цензус).