Тулуза: Разлика помеѓу преработките

Додадени 210 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
Во [[среден век|средниот век]] Тулуз бил престолнина на регионот [[Окситанија]]
Тулуз е најголемиот аероспејс центар во [[Европа]] тука се сместени [[Ербас]], производителите на сателити [[Галилео (сателитски систем)|Галилео]], [[СПОТ (сателитски систем)|СПОТ]], и [[ЦНЕС]], како и [[Национален центар за вселенски изтражувања,истражувања (Франција)|Националниот центар за вселенски истражувања]] - најголемиот вселенски центар во Европа.
 
 
{{Франција-гео-никулец}}