Тулон: Разлика помеѓу преработките

Додадени 154 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: kl:Toulon)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{French commune
|name=Тулон
|image=[[Податотека:Toulon Port tall Ships 4.jpg|270px]]
|caption=Бродови во старото градско пристаниште
|région=[[Прованс-АлпАлпи-КотАзурен д'АзурБрег]]
|département=[[Вар (департман)|Вар]]
|arrondissement=Тулон
|insee=83137
|postal_code= 83000
|gentilé=Toulonnais Тулонези
|mayor=[[Хуберт Фалко]]
|term= 2008-2014
|density_km2=3750|date-density=1999}}
 
'''Тулон''' ({{lang-fr|Toulon}}) е град во јужна [[Франција]] и големо пристаниште на Средоземниот[[Средоземје]]то. брегПрипаѓа на [[департман]]от [[Вар (департман)|Вар]] во [[Региони во Франција|регионот]] [[Прованс-Алпи-Азурен Брег]].
Со популација над 170.000 жители (2005) Тулон е петнаесети град во Франција. Во пошироката градска околина живеат над 570 илјади жители, што го прави Тулон десета урбана зона по број на жители во Франција.
[[Податотека:Toulon place de la liberté-fontaine.jpg|thumb|300px|left| (Place de la liberté) Плоштадот на слободата во Тулон [[Франција]]]].