Рен (град): Разлика помеѓу преработките

Одземени 7 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: ta:ரேன்)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{French commune
| name = Рен
| map =
| région = [[Бретања]]
| département = [[ИјИл и Вилен]]
| arrondissement = Рен
| canton = Главен град на 11 кантони
}}
 
'''Рен''' ({{lang-fr|Rennes}}) e град во северозападна [[Франција]]. Се наоѓа во регионот [[Бретања]] каде воедно е и главен град на регионот исто како и во департментот[[Департмани во Франција|департманот]] [[ИјИл и Вилен]].
Со 206.229 жители (1999) Рен е 11-ти град во Франција по број на население.
 
== Географија ==
 
Рен се наоѓа во северозападна Франција на реката [[Вилен]], на исток во Бретања. Се простира на површина од 50,39км². Во поширокото урбано подрачје околу градот живеат над 550.000 жители.