Разлика помеѓу преработките на „Региони во Франција“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот: Менува Категорија:Француски региони)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''[[Франција]]''' се дели на 26 '''региони''' ([[фр.]] ''régions''), од кои 21 се [[континентална Франција|континентални]], еден е островот [[Корзика]], и четири се [[прекуморски француски региони|прекуморски]]. Регионите понатаму се делат на меѓу 1 и 8 [[Гранцуски департмани|''департмани'']].
 
 
== Видете исто така ==
* [[Департмани во Франција]]
* [[Административна поделба на Франција]]
* [[Знамиња на француските региони]]
 
== Надворешнио врски ==
* [http://lessites.service-public.fr/cgi-bin/annusite/annusite.fcgi/loc1?lang=uk Локални веб-сајтовимреж. места по регион]
* [http://www.francesouth.com/france_map.htm Карти на Франција]
 
 
{{Француски региони }}
{{Regions of France}}
 
[[Категорија:Региони во Франција| ]]