Разлика помеѓу преработките на „Антички олимписки игри“

нема опис на уредувањето
'''Античките олимписки игри''' започнале[[грчки]]:Ολυμπιακοί Αγώνες) се одржувале уште во античко време во [[Стара Грција]] во чест на богот [[Зевс]]. Првите антички олимписки игри се одржале во [[776 п.н.е.]], воа Грцијасе одржувале константно на секои 4 години во древната [[ОлимпОлимпија]]. Последните антички олимписки игри се одржале во [[392]], а веќе наредната година римскиот цар [[Теодосиј Велики]] игрите ги укинал. Победникот добивал маслинов венец.
 
[[Категорија:Олимписки игри]]