Мем: Разлика помеѓу преработките

Додадени 510 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
Домен во науката наречен меметика се појави во деведесеттите години за да ги истражува концептите и преносот на мемите во термини на еволуционен модел. Критиките од најразлични фронтови го предизвикаа постулатот дека научниците можат да ги испитуваат мемите емпириски. Некои коментатори се сомневаат во идејата дека културата може значително да се категоризира во дискретни единици.
 
 
[[af:Meem]]
[[ar:ميمي]]
[[bg:Мем]]
[[ca:Mem]]
[[cs:Mem]]
[[cy:Meme]]
[[da:Mem]]
[[de:Mem]]
[[en:Meme]]
[[et:Meem]]
[[el:Μιμίδιο]]
[[es:Meme]]
[[eo:Memeo]]
[[eu:Meme]]
[[fa:میم]]
[[fr:Mème]]
[[gl:Meme]]
[[ko:밈]]
[[id:Meme]]
[[it:Meme]]
[[he:מם]]
[[la:Memum]]
[[lt:Memas]]
[[hu:Mém]]
[[nl:Meme]]
[[ja:ミーム]]
[[no:Mem]]
[[nn:Mem]]
[[pl:Mem]]
[[pt:Meme]]
[[ro:Meme]]
[[ru:Мем]]
[[simple:Meme]]
[[sk:Mém]]
[[sr:Meme]]
[[fi:Meemi]]
[[sv:Mem]]
[[tr:Mem]]
[[uk:Мем]]
[[zh:迷因]]
235

уредувања