Шалон ан Шампањ: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{French commune|
name=Шалон -ан -Шампањ
|image=[[Податотека:Notredamedevaux-chevet.jpg|270px]]<br /><small>Нотр Дам ан Во</small>|
|caption=Шалон -ан -Шампањ
région=[[Шампањ-Арден]] |
département=[[Марна]] |
|density_km2=1817|date-density=1999}}
 
'''Шалон -ан -Шампањ''' е град во [[Франција]].Главен град е на департманот [[Марна департман|Марна]] и регионот [[Шампањ-Арден]].
Градот порано се нарекувал (ChâlonsШалон-surсир-Marne)Марн, за да во [[1998]] година го добие денешното име.
 
 
{{Франција-гео-никулец}}