Разлика помеѓу преработките на „Саед Џалили“

Додадени 2 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:saeed_jaliliJalili cropped.jpg|thumb|десно|200п|Саед Џалили]]
'''Саед Џалили''' ([[фарси]] -سعید جلیلی) е роден во {{роден на|6|септември|1956}} во [[Мешхед]], [[Иран]]. Тој е ирански [[државник]] и [[секратар]] на [[Виш совет за национална безбедност на Иран|Вишиот совет за национална безбедност]] на [[Иран]] од [[20 октомври]] [[2007]]. пред тоа секретар беше [[Али Лариџани]].