Мем: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
(Создадена страница со: '''Мем''' е постулирана целина на културни идеи, симболи или практики, кои можат да би...)
 
сНема опис на уредувањето
Британскиот научник [[Ричард Докинс]] го создал зборот „мем“ во ''„[[Себичниот Ген]]“'' (1976) како концепт за расправање на еволуционите принципи при објаснување на ширењето на идеите и културните феномени. Примерите за меми дадени во книгата вклучуваат мелодии, лесно-преносливи досетки, мода и технологијата за градење на лакови.
 
Мем-теоретичарите велат дека мемите еволвираатеволуираат преку природна селекција (на начин аналоген како на биолошката еволуција) низ процесите на варијација, мутација, натпревар и наследство кои влијаат на копирачкиот успех на некој конкретен мем. Мемите се шират низ однесувањата кои тие ги создаваат во своите домаќини. Мемите кои се пропагираат помалку ефикасно можат да исчезнат, додека други можат да преживеат, да се рашират и (за подобро или полошо) да мутираат. Теоретичарите покажуваат дека мемите кои најефективно се копираат се шират најдобро, и некои меми можат да се копираат ефективно дури и кога се штетни по благосостојбата на нивните домаќини.
 
Домен во науката наречен меметика се појави во деведесеттите години за да ги истражува концептите и преносот на мемите во термини на еволуционен модел. Критиките од најразлични фронтови го предизвикаа постулатот дека научниците можат да ги испитуваат мемите емпириски. Некои коментатори се сомневаат во идејата дека културата може значително да се категоризира во дискретни единици.
235

уредувања