Бени (река): Разлика помеѓу преработките

Одземени 113 бајти ,  пред 11 година
с
Бришење на "Río_Beni_-_Rurrenabaque_-_La_Paz_-_Beni_-_Bolivia_.jpg", беше избришана од [[commons:Главна страница|Заедничката ри
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот Додава: sr:Бени (река))
с (Бришење на "Río_Beni_-_Rurrenabaque_-_La_Paz_-_Beni_-_Bolivia_.jpg", беше избришана од [[commons:Главна страница|Заедничката ри)
Реката извира северно од [[Ла Паз]] и тече североисточно низ [[пампас]]ите. Една од притоките на рекава е реката [[Туичи (река)|Туичи]] во националниот парк [[Национален парк Мадид|Мадид]]. Јужно од [[Руренабаке]] реката продолжува да тече низ шуми. Реката се влива во реката Маморе на [[бразил]]ско-боливиската граница.
 
 
[[Податотека:Río Beni - Rurrenabaque - La Paz - Beni - Bolivia .jpg|150px|thumb|десно|Бени.]]
 
== Видете исто така ==