Храм на Христос Спасителот: Разлика помеѓу преработките

с
Бот Брише: tr:Kurtarıcı İsa Katedrali; козметички промени
с (Бот Додава: tr:Kurtarıcı İsa Katedrali)
с (Бот Брише: tr:Kurtarıcı İsa Katedrali; козметички промени)
[[Податотека:Klages - Interior of Cathedral of Christ Saviour in Moscow.jpg|thumb|200px|Внатрешноста на црквата(1883).]]
 
== Рушење ==
[[Податотека:Christ saviour explosion.jpg|thumb|right|1931 - рушење.]]
По [[Октомвриска Револуција|Октомвриската Револуција]] во Русија во [[1917]] местото на кое се наоѓа катедралата било избрано од страна на Советите како многу погодна локација за изградба на споменик на социјализмот познат како [[Палата на Советите]]. Споменикот бил замислен да биде изграден во модернистички стил кој би служел како поддршка на огромната статуа на [[Владимир Илич Ленин]]. Поради тоа, на [[5 декември]] [[1931]] година, по наредба на [[Каганович]], катедралата била разурната со динамит.
[[fi:Kristus Vapahtajan katedraali (Moskova)]]
[[sv:Kristus Frälsarens katedral]]
[[tr:Kurtarıcı İsa Katedrali]]
[[uk:Храм Христа Спасителя (Москва)]]
[[vi:Nhà thờ lớn Đấng cứu thế]]