Разлика помеѓу преработките на „Карл Фридрих Шинкел“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Porträt Schinkel1.JPG|мини|десно|250п220п|Шинкел во 1836]]
[[Податотека:2009-04-07 Berlin 520.jpg|мини|десно|250|Стариот музеј во Берлин]]
'''Карл Фридрих Шинкел''' ([[герм.]] ''Karl Friedrich Schinkel''), ([[13 март]] [[1781]] – [[9 октомври]] [[1841]]) е [[Прусија|пруски]] [[архитект]], [[урбанизам|урбанист]], сликар, сценограф и меблист. Своевремено бил меѓу најважните архитекти во [[Германија]], со неговите [[неокласицизам|неокласични]] и [[неоготика|неоготски]] зданија <ref>http://www.encyclopedia.com/doc/1O2-SchinkelKarlFriedrich.html</ref>.
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-врска|Karl Friedrich Schinkel}}
{{Wikisource1911Enc Citation|Schinkel, Karl Friedrich|Шинкел, Карл Фридрих}}
* {{cite web |last=Carter |first=Rand |title=Karl Friedrich Schinkel, The Last Great Architect |url=http://www.tc.umn.edu/~peikx001/rcessay.htm}} Prefatory essay from ''Collection of Architectural Designs including those designs which have been executed and objects whose execution was intended by Karl Friedrich Schinkel'' (Chicago: Exedra Books Incorporated, 1981)