Андора: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 11 година
с
Отстрането уредувањето на 62.162.216.139 (разговор), вратено на последната верзија на Xqbot
с (Отстрането уредувањето на 62.162.216.139 (разговор), вратено на последната верзија на Xqbot)
'''Андора''' ([[каталонски јазик|каталонски]]: ''Principat d'Andorra'', [[француски јазик|француски]]: ''Andorre'', [[шпански јазик|шпански]]: ''Principado de Andorra'') е парламентарно кнежество во југозападна [[Европа]]. Малата држава која што се наоѓа на источниот дел од [[Пиринеи]]те, се граничи на север и на исток со [[Франција]], а на запад и на југ со [[Шпанија]]. Со вкупна површина од само 468 km², Андора е една од најмалите држави во светот. Главен град е [[Андора ла Вела]].
 
== Етимологија ==
андора е смотана
 
== Историја ==