Разлика помеѓу преработките на „Андора“

Додадени 2 бајти ,  пред 10 години
с (Бот Додава: koi:Андорра, mrj:Андорра)
'''Андора''' ([[каталонски јазик|каталонски]]: ''Principat d'Andorra'', [[француски јазик|француски]]: ''Andorre'', [[шпански јазик|шпански]]: ''Principado de Andorra'') е парламентарно кнежество во југозападна [[Европа]]. Малата држава која што се наоѓа на источниот дел од [[Пиринеи]]те, се граничи на север и на исток со [[Франција]], а на запад и на југ со [[Шпанија]]. Со вкупна површина од само 468 km², Андора е една од најмалите држави во светот. Главен град е [[Андора ла Вела]].
 
андора е смотана
== Етимологија ==
 
== Историја ==
Анонимен корисник