Разлика помеѓу преработките на „Швеѓани“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: et:Rootslased)
|јазици = [[Шведски јазик]]
}}
[[Податотека:Flag of Sweden.svg|thumb|300px250px|right|Национално знаме на [[Шведска]] и Швеѓаните.]]
 
'''Швеѓаните''' (на [[Шведски јазик|шведски]]: ''svenskar'') се [[Скандинавија|скандинавски]] луѓе, кои ја населуваат нивната матична држава [[Шведска]] и другите [[Нордиски земји|нордиски држави]], како и потомците кои живеат во бројни држави низ [[свет]]от.