Разлика помеѓу преработките на „Формула“

Одземен 51 бајт ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: lt:Formulė)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{ПојВрска|За друго значење на зборот, видете [[формула (појаснување)]].}}
 
Во општата математичка употреба нема суштинска смисловна разлика кај поимот „[[израз (математика)|израз]]“, иако зборот „формула“ е повеќе резервиран за израз кој „може да стои сам“, кој има значење вон непосредниот контекст во кој се јавува и значење кое може да се сфати интуитивно.
 
Математиката во најголем дел работи со формули во многу различни форми, од [[квадратна равенка|квадратни равенки]] до равенките за движење (главно кај механичката математика и [[физика]]та). Во општ контекст, формулите се применуваат за добивање на математичко решение на проблеми од вистинскиот живот. Некои можат да бидат општи формули осмислени за објаснување на феномени кои се случуваат насекаде - пример: сила = маса × забрзување. Ова е формула која важи секаде во вселената. Други формули може да бидат специјално создадени за решавање на одреден проблем - на пример, употребата на [[равенка]] за [[синусоида]] за моделирање на движењето на плимата и осеката во еден залив. Меѓутоа во сите други случаи, формулите ја чинат основата за сите пресметки.
 
== Во сметањето ==