Разлика помеѓу преработките на „Mozilla Firefox“

Додаден 31 бајт ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: tt:Mozilla Firefox)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Mozilla Firefox''' („Огнена лисица“, ''[[македонски јазик|македонскимак. изг.]]:'' „Огнена[мозила лисица“фаерфокс]) e популарен [[прелистувач]] којшто спаѓа во категоријата на [[слободен софтвер]], или [[софтвер со отворен код]]. Некои од можностите на Firefox се: прелистување со јазичиња, блокирање на несакани скокачки прозорци, активни обележувачи, интегрирано пребарување со [[Google]] или било кој друг сличен сервис кој ќе го додадете и огромен број на проширувања кои можете сами да ги инсталирате за да го прилагодите Firefox на своите потреби.
 
Firefox работи на оперативните системи [[Windows]], [[Linux]] и [[Mac OS X]]. Mozilla Firefox овозможува брзо и безбедно прелистување по интернет.
Анонимен корисник