Разлика помеѓу преработките на „Министерство за разузнавање на Иран“

нема опис на уредувањето
{{ПолитикиПолитика на Иран}}
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Политики на Иран}}
'''Министерството за разузнавање и државна безбедност''' ([[персиски]]: وزارت اطلاعات و امنیت کشور ''Vezarat-e Ettela'at va Amniat-e Keshvar'') е првостепена разузнавачка служба во [[Иран|Исламската Република Иран]]. Позната е и како '''ВЕВАК''' (''VEVAK'').