Борис Новковиќ: Разлика помеѓу преработките

Додадени 37 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Борис Новковиќ''' (на {{lang-hr|Boris Novković}}; роден на 25{{роден на|25|декември |1967}}) е [[Хрвати|хрватски]] поп пејач. Роден во [[{{роден во|Сараево]]|}}, [[Социјалистичка Република Босна и Херцеговина|Босна и Херцеговина]] во [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија|поранешна Југославија]], Борис уште во рани години покажал интерес за музиката, што не било и чудно затоа што и двата негови родители се занимавале со тоа. Мајка му била учителка по музичко, додека неговиот татко Ѓорѓе Новковиќ беше еден од водечките хрватски текстописци и музички менаџери. Тој го издаде неговиот прв албум ''Куда иду изгубљене дјевојке'' во [[1986]] кој се продаде до 120,000 копии, а неговиот следбеник ''Јачи од судбине'' ([[1987]]) беше дури и поуспешен. Следуваа уште два успешни албум: ''Док свира Радио'' во [[1988]] и ''Обојени снови'' во [[1989]].
 
Во [[1990]] тој за малку ќе ја претставуваше Југославија на [[Евровизија]] со песната „Дајана“, но сепак заврши на второто место кое и не беше многу лошо за него затоа што го одведе на Интернационалниот фестивал во [[Куала Лумпур]]. До [[2003]] година издаде уште седум нови албуми, како и две „Best of“ компилации, но само неколку песни можеа да го повторат успехот од неговите постари. Песни кои што оставија најголем траг најверојатно се: „Струји Струја“, „Све мијења све“ и „Далеко“.