Разлика помеѓу преработките на „Ростислав (кнез)“

Додадени 269 бајти ,  пред 13 години
+интервики
(Формат)
(+интервики)
'''Ростислав''' е [[Моравија|моравски]] [[кнез]]. Тој испратил молба до [[Византија|византискиот]] цар [[Михаил III]] каде со бара да му испрати [[мисионер]]и кои ќе го шират [[христијанство]]то на [[Словенски јазици|словенски јазик]]. Бидејќи [[германиГермани]]те сакале да ги потчинат словенските племињнаплемиња кажувајќи дека христијанството[[христијанство]]то треба да се шири само на [[латински јазик]]. Но сепак духот на словенските браќа [[Кирил и Методиј|Константин и Методиј]] не запрел и по макотрпните борби, т.е. докажуваната кај [[папа]]та во [[Рим]] продолжуваат со ширење на христијнаството на словенски јазик и по смртта на Кирил Филозоф во [[869]]. Методиј ја продолжува оваа дејнсотдејност заедно со своите ученици каде што по неговата смрт за наследник го именува [[Горазд]].
 
{{ИстБиог-никулец}}
 
[[Категорија:Западни Словени]]
 
[[bg:Ростислав (Великоморавия)]]
[[cs:Rostislav]]
[[de:Rastislav]]
[[en:Rastislav]]
[[pl:Rościsław (książę wielkomorawski)]]
[[ru:Ростислав]]
[[sk:Rastislav (knieža)]]
[[zh:罗斯季斯拉夫 (大摩拉维亚)]]
6.332

уредувања