Разлика помеѓу преработките на „Хонда“

Додадени 50 бајти ,  пред 9 години
с
Бот Додава: sco:Honda; козметички промени
с (Бот Додава: kk:Honda)
с (Бот Додава: sco:Honda; козметички промени)
<tr>
<td width="50%" valign="top"><strong>Тип</strong></td>
<td width="50%">Јавно<br />(TYO: 7267) &<br />(NYSE: HMC)</td>
</tr>
<tr>
<td width="50%" valign="top"><strong>Индустрија</strong></td>
<td width="50%">Автомобилска<br />Воздушна</td>
</tr>
<tr>
<tr>
<td width="50%" valign="top"><strong>Основач(и)</strong></td>
<td width="50%">Сочиро Хонда<br />Такео Фујисава</td>
</tr>
<tr>
<tr>
<td width="50%" valign="top"><strong>Клучни луѓе</strong></td>
<td width="50%">Сатоши Аоки (претседател)<br />Таканобу Ито (CEO)</td>
</tr>
<tr>
<td width="50%" valign="top"><strong>Продукти</strong></td>
<td width="50%">Автомобили<br />Мотори<br />Скутери<br />ATV<br />Електрични генератори<br />Роботика<br />Морска опрема<br />Авиони<br />Авионски мотори<br />Опрема за тревници и градини</td>
</tr>
<tr>
<tr>
<td width="50%" valign="top"><strong>Подружници</strong></td>
<td width="50%">Acura<br />Honda Aircraft Company</td>
</tr>
<tr>
</ul>
 
== Производи ==
 
=== Мотоцикли ===
 
Хонда е најголемиот произведувач на мотоцикли во Јапонија уште од нејзините почетоци во 1955 година. Во својот врв во 1982 година, Хонда произведе скоро 3.000.000 мотоцикли. До 2006 оваа бројка беше намалена на околу 550.000, но се уште беше повисока од на нејзините три домашни конкуренти.
Во мотокрос, Хонда има победено на 6 мотокрос светски шампионати. На World Enduro шампионатот, Хонда има освоено 6 титули, најбрзо со Стефан Мериман во 2003 и со Мика Ахола во 2007 и 2008 година. Во набљудуваните периоди, Хонда победи на три светски шампионати со белгискиот возач Еди Лежен. Тимовите кои ги користеле Хонда моторите покрај Хонда Ф1 се Јордан, БАР, Супер Агури, Вијиламс и Мекларен.
 
== Електрични и возила на алтернативно гориво ==
 
=== Компресиран природен гас ===
[[Податотека:2009 Honda Civic NGV--DC.jpg|thumb|right|2009 [[Honda Civic GX]] hooked up to Phill refueling system]]
Honda Civic GX е единственото возило на природен гас кое е комерцијално достапно во некои делови на ОН. Honda Civic GX прв пат се појави во 1998 година како фабрички модифицирана Honda Civic LX која била дизајнирана да работи исклучиво на компресиран природен гас. Колата изгледа и се вози исто како Honda Civic LX, но не работи на бензин. Во 2001, Civic GX беше оценета за автомобил со најчисто внатрешно согорување на моторот во светот од страна на Агенцијата за заштита на животната средина на САД (ЕПА).
Најпрво изнајмена во градот Лос Анџелес, во 2005 година, Хонда започна директно да им ја нуди на јавноста GX преку фабрички обучени дилери кои се сертифицирани за сервисирање на GX. Пред тоа, само флоти можеа да си дозволат да ја купат новата Civic GX. Во 2006 година, Civic GX беше пуштена во продажба во Њујорк, што ја прави втора држава каде што потрошувачот е во можност да го купи овој автомобил. Додавање на гориво дома е достапно за Civic GX со додавање на Фил апаратот за домашно полнење.
 
=== Флексибилно гориво ===
 
Бразилската подружница на Хонда произведе верзии на флексибилно гориво за Хонда Цивик и Хонда Фит кон крајот на 2006. Како другите бразилски возила со флексибилни горива, овие возила се движат со било која комбинација на хидрос етанол (Е100) и Е20-Е25 бензин. Првично, со цел да се тестираат пазарните преференци, производителот одлучи да произведе ограничен број на возила со мотор на флексибилни горива односно 33% од производството на Цивик и 28% од Фит моделите. Исто така, продажната цена на верзиите на флекс горивата беше повисока од соодветните бензински верзии, околу 1000 американски долари за Цивик и 650 долари за Фит, и покрај фактот дека сите други возила на флекс гориво продадени во Бразил ја имаа истата цена како и нивните бензински верзии. Во јули 2009 година, Хонда на бразилскиот пазар го пушти во продажба својот трет автомобил на флексибилно гориво, Хонда Сити.
Во текот на последните 2 месеци од 2006 година, моделите со флекс гориво продадоа 2427 модели наспроти 8546 бензин автомобили, со нагло отскокнување на 41990 автомобили во 2007 и достигнување од 93361 автомобил во 2008. Поради успехот на флекс верзиите, од почетокот на 2009 година сто проценти од Хонда автомобилите произведени за бразилскиот пазар се со флексибилно гориво и само мал процент на бензин верзијата е произведен во Бразил за извоз. Во март 2009 година, Хонда на бразилскиот пазар го пушти во продажба првиот мотоцикл со флекс гориво во светот. Произведен од страна на неговаtа бразилска подружница Moto Honda da Amazônia, ЦГ 150 Титан Микс се продава за околу 2700 американски долари.
 
=== Хибридни електрики ===
[[Податотека:2010 Honda Insight--DC.jpg|thumb|right|2010 [[Honda Insight]] [[hybrid electric vehicle]] (Second generation).]]
На крајот од 1999 година, Хонда го произведе првиот комерцијален хибриден електричен автомобил кој се продаваше на американскиот пазар, Хонда Инсајт, саме еден месец пред воведувањето на Тојота Приус, која се продаваше за 20000 долари. Првата генерација на Инсајт беше произведувана од 2000 до 2006 и имаше економија на гориво од 70 галони за проценките на ЕПА автопатот, најефикасниот автомобил на гориво во масобното производство на сите времиња. Вкупната глобална продажба на Инсајт изнесуваше околу 18000 возила.
Хонда ја претстави втората генерација на Инсајт во нејзината матична нација Јапонија во февруари 2009, и ја пушти во продажба на другите пазари низ 2009, а на американскиот пазар во април 2009. Како хечбек со 5 врати за само 19800 долари, тој ќе биде најефтиниот хибрит кој ќе биде на располагање во САД. Хонда очекува да продава 200000 возила секоја година, а половина од oваа продажба да биде остварена во САД. Од 2002 година, Хонда исто така ја продава и хибрид верзијата на Цивик на американскиот пазар. Таа беше проследена и од Хонда Акорд хибридот кој беше понуден од 2005 до 2007 година. Продажбата на Хонда ЦР-З која започна во февруари 2010 во Јапонија, стана третиот хибриден електричен автомобил на Хонда на пазарот.
 
=== Водородни горивни ќелии ===
[[Податотека:FCX Clarity.jpg|thumb|right|[[Honda FCX Clarity]] [[hydrogen]] [[fuel cell]] vehicle]]
Во Таканезава, Јапонија, на 16 јуни 2006, Хонда Моторс ја произведе првата линија на ФЦХ Кларити, возило со хибридни водородни горивни ќелии. Поефикасен од гас-хибридните електрични возила, ФЦХ Кларити комбинира водород и кислород од обичниот воздух за да генерира електрична енергија за електричен мотор.
На 29 мај 2008, Хонда во партнерство со канал 4 емитува реклама во живо. Таа покажуваше падобранци кои скокаа од авион над Шпанија и во воздух ги формираа буквите Х-О-Н-Д-А. Оваа реклама во живо беше прогласена за единствена од овој вид на британската телевизија. Рекламата траеше 3 минути. Следниот лет на едниот од двата авиони кои беа вклучени во снимањето резултираше со фатална несреќа бидејќи авионот се преполови додека беше во воздух. Во 2009, американската Хонда објави документарни серии- Сонувај го невозможното- што претставуваше 5-8 минутна веб скица, која се фокусираше на клучните философии на Хонда. Тековните кратки филмови вклучуваат неуспех: -Тајната до успехот-, исфрлување на скалите и мобилност 2008. Тие ги извисуваат и вработените во Хонда, како и Даница Патрик, Христофер Гест, Бен Бова, Чи Прлмен, Џо Џонстон и Орсон Скот Кард. Серијата од филмови е преставена на dreams.honda.com.
 
<h2>== Капацитети (делумна листа)</h2> ==
 
<h3>=== Хонда модели-САД</h3> ===
 
<table width="600" border="1" cellpadding="4" cellspacing="0" bordercolor="#666666">
</table>
 
<h2>== Продажба</h2> ==
 
<table width="300" border="1" cellpadding="4" cellspacing="0" bordercolor="#666666">
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Commons category|Honda}}
* [http://world.honda.com/ Официјално мрежно место на Хонда]
* [http://www.honda.co.jp/pressroom/library/ Прес центар на Хонда]
* {{dmoz|Recreation/Autos/Makes_and_Models/Honda/|Автомобили Хонда}}
* {{dmoz|Recreation/Motorcycles/Makes_and_Models/Honda/|Мотоцикли Хонда}}
 
[[Категорија:Јапонски компании]]
[[ru:Honda]]
[[sah:Honda]]
[[sco:Honda]]
[[sq:Honda]]
[[simple:Honda]]