Џорџо Наполитано: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: be:Джорджа Напалітана)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Џорџо Наполитано''' ({{роден на|29|јуни|1925}} во {{роден во|Неапол|}}) ([[италијански јазик|итал.]]: ''Giorgio Napolitano'') е италиански политичар, 11. претседател на [[Италија]]. Исто така тој е и поранешен член на Италијанската комунистичка партија и Левите демократи. За претседател на Италија бил избран на 10 мај 2006 година.