Разлика помеѓу преработките на „Паоло Веронезе“

Додадени 16 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: hy:Վերոնեզե)
[[Податотека:Paolo Veronese 007.jpg|300px|thumb|''[[Гозбата во Левиевиот дом]]'' (1573), едно од најголемите платна на XVI век. Содржината на сликава довела до истрага од страна на Инквизицијата.]]
[[Податотека:The_Family_of_Darius_before_Alexander_by_Paolo_Veronese_1570.jpg|thumb|right|300px|''[[Семејството на Дариј пред Александар]]'' (1570)]]
'''Паоло Веронезе''' ([[Италијански јазик|италијански]]: ''Paolo Veronese''), ([[1528]] – [[{{починал на|19 |април]] [[|1588]]}}) бил важен [[Венеција|венецијански]] [[Ренесанса|ренесансен]] [[сликар]]. Родено име му било '''Паоло Каљиари''' или '''Паоло Калиари''' (''Paolo Cagliari'' или ''Paolo Caliari''). Го завикале „Веронезе“ бидејќи родум бил од [[Верона]].
 
Како младич, Веронезе учел кај локалните венецијански уметници како [[Џовани Франческо Карото]]. Потоа за кратко се преселил во [[Мантова]] во [[1548]] (каде насликал [[фреска|фрески]] во главната катедрала, [[Дуомо]]) пред да се врати во [[Венеција]] и да ја започне својата плодна кариера.