Разлика помеѓу преработките на „Али Хаменеи“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Grand Ayatollah Ali Khamenei,.jpg|thumb|Ајатолахот Хаменеи]]
'''Сејед Али Хосеини Хаменеи''' ([[фарси]] -سید علی حسینی خامنه‌); роден [[{{роден на|18 |април]] [[|1939]]}}) е [[Висок раководител на Иран]] (рахбар) од [[1989]] а пред тоа [[1981]]—[[1989]] е претседател на [[Иран]] . По потекло е ирански [[Азербејџанец]]. Ја носи титулата '''Големиот Ајатолах'''
 
Во [[октомври]] [[1981]] е избран за претседател на [[Иран]] и во [[1985]] е реибран.
[[Категорија:Иран]]
[[Категорија:Иранци]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
 
[[ar:علي خامنئي]]