Разлика помеѓу преработките на „Роберт Кох“

Додадени 28 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: yo:Robert Koch)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:RobertKoch cropped.jpg|десно|thumb|Роберт Кох.]]
'''Роберт Кох''' ([[{{роден на|11 |декември]] [[|1843]]}}[[{{починал на|27 |мај]] [[|1910]]}}) бил [[Германија|германски]] лекар. Неговото значење за развитокот на [[медицина]]та, [[наука]]та и човековото знаење воопшто се состои во следното:
* изолирањето на ''[[Bacillus anthracis]]'' ([[1877]])
* изолирање на [[бацил]]от на [[туберкулоза]]та ([[1882]])