Пештера: Разлика помеѓу преработките

Додадени 20 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: bjn:Guha; козметички промени
с (Бот Додава: ht:Gwòt)
с (Бот Додава: bjn:Guha; козметички промени)
[[Податотека:Lechuguilla Cave Pearlsian Gulf.jpg|thumb|200px|Пештера]]
 
'''Пештера''' претставува подземна шуплина во која не допира или незначително допира дневна светлина со претежно хоризонтално протегање во внатрешноста на карбонатните терени. Настануваат со комбинирано дејство на механичката и хемиската ерозија на подземните водни текови кои денес или некогаш протекувале низ нив и се состојат од пештерски канали и сали.<ref>{{цитирана книга|last=Makedonsko geografsko društvo|title=Geografski razgledi|publisher=Društvo|date=1989|edition=27-30|language=македонски}}</ref>
 
== Пештерски делови ==
* '''Пештерски канал''' претставува дел од пештерската шуплина, со скоро праволиниско протегање, чија должина неколку пати ја надминува неговата ширина и висина. Во зависност од големината и формата на каналот во еден пештерски систем, се разликуваат главен, спореден и слеп канал. Лесно прооден пештерски канал се нарекува ходник или галерија.
 
* '''Пештерска сала''' е поголемо проширување во пештера: ширина и висина од неколку метри до неколку десетина метри. Обично се наоѓа на места каде се спојуваат неколку пештерски канали, а може да настане со рушење на таваницата или поедини катови на пештерски канали. Се смета дека некои сали се формирани со корозија (хемиска, карстна ерозија) на мешана вода при спојување на два или повеќе подземни текови.
 
На таваниците во пештерските канали или сали често се среќаваат вертикални канали - оџаци кои во висина се стеснуваат и завршуваат.<ref>{{цитирана веб страница |url=http://www.amazingcaves.com/learn_formed.html |title=Learning about caves; how caves are formed |accessdate=8 септември, 2009 |author=John Burcham |work=Journey into amazing caves |publisher=Project Underground}}</ref>
 
== Видови ==
'''Проста пештера''' се состои од еден канал или подземна просторија, додека '''сложена''' се состои од повеќе канали и сали (пештерски систем). Каналите на една пештера можат да бидат распореден и во повеќе нивоа. Во тој случај станува збор за катни (етажни) пештери, чии најниски канали се најмлади и по правило со најактивна хидрографска функција, додека највисоките се надвор од хидрографска функција.
 
== Поврзано ==
 
* [[Пештери во Македонија]]
 
* [[Список на пештери во Македонија]]
 
== Наводи ==
 
{{Commons category|Caves}}
[[Категорија:Геоморфологија]]
 
[[Категорија:Геоморфологија]]
[[Категорија:Типови на археолошки локалитети]]
 
[[zh-yue:山窿]]
[[zh:洞穴]]
[[bjn:Guha]]