Еварист Галоа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.010 бајти ,  пред 15 години
+interwiki
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (слика)
(+interwiki)
{{Биог-никулец}}
[[Категорија:Математичари]]
 
[[Image:Galois.jpeg|рамка|десно|Еваристе Галоа]]
 
'''Еваристе Галоа''' ([[25 Октмври,Октомври]] [[1811]] - [[31 Мај,]] [[1832]]) биле [[Франција|француски]] [[математика|математичар]] роден во Бург-ла-Реин (Bourg-la-Reine). Како математичко чудо, уште додека бил во своите тинејџерски години успеал да даде потребен и доволен услов за [[полином|полиномите]] (полиномните равенки) да можат да се решат со помош на корените, притоа решавајќи долгорочен математички проблем. Неговата работа претставувала основа за [[Теорија на Галоа|Теоријата на Галоа]], што претставува главна гранка во [[апстрактна алгебра|апстрактната алгебра]], и е подполе на конекциите на Галоа. Тој бил првиот што го користел зборот „група“ како технички термин во математиката за да претстави група на пермутации. Загинал во дуел на дваесетгодишна возраст.
 
[[Категорија:Француски математичари|Г]]
 
[[ar:إيفاريست جالوا]]
[[bn:এভারিস্ত গালোয়া]]
[[bg:Еварист Галоа]]
[[ca:Évariste Galois]]
[[cs:Évariste Galois]]
[[da:Évariste Galois]]
[[de:Évariste Galois]]
[[en:Évariste Galois]]
[[es:Évariste Galois]]
[[eo:Evariste Galois]]
[[fa:اواریست گالوا]]
[[fr:Évariste Galois]]
[[ko:에바리스트 갈루아]]
[[io:Evariste Galois]]
[[it:Évariste Galois]]
[[he:אווריסט גלואה]]
[[ka:ევარისტ გალუა]]
[[lv:Evarists Galuā]]
[[nl:Evariste Galois]]
[[ja:エヴァリスト・ガロア]]
[[no:Évariste Galois]]
[[pms:Évariste Galois]]
[[pl:Évariste Galois]]
[[pt:Évariste Galois]]
[[ro:Évariste Galois]]
[[ru:Галуа, Эварист]]
[[sl:Évariste Galois]]
[[sr:Еварист Галоа]]
[[fi:Évariste Galois]]
[[sv:Évariste Galois]]
[[vi:Évariste Galois]]
[[tr:Evariste Galois]]
[[uk:Галуа Еварист]]
[[ur:گیلوئے]]
[[zh:埃瓦里斯特·伽罗瓦]]
6.581

уредување