Разлика помеѓу преработките на „Георги Прванов“

нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: be:Георгій Пырванаў)
'''Георги Седефчов Прванов''' ({{lang-bg|Георги Седефчов Първанов}}) е [[Политика|политичар]] од [[Бугарија]] и [[Претседател|претседател на Република Бугарија]], избран е на [[18 ноември]] [[2001]] г. Пред тоа бил претседател на [[Бугарска социјалистичка партија|Бугарската социјалистичка партија]].
 
Прванов е роден во селото [[Сириштник]], [[Перничка област|Перничко]] на [[{{роден на|28 |јуни]] [[|1957]]г}}. Пораснал во соседното село [[Косача]]. Георги Прванов е оженет и има два сина. (2005 г.)
 
== Образование и квалификации ==
[[Категорија:Претседатели на Бугарија|Прванов, Георги]]
[[Категорија:Бугарски политичари|Прванов, Георги]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
 
[[ar:جيورجي بارفانوف]]