Разлика помеѓу преработките на „Пеле“

Додадени 6 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: be-x-old:Пэле)
[[Податотека:Pelé Africa do Sul Cropped.jpg|десно|мини|250п|Пеле]]
 
'''Едсон Арантес до Наскименто''' ({{роден на|23 |октомври |1940 год.}}, близу Тре Коракоес, [[Бразил]]), подобро познат како Пеле, бил бразилски фудбалер, кој во негово време, најверојатно, бил најславниот спортист во светот.
 
== Биографија ==
Пеле станал член на фудбалскиот клуб ''Сантос'' во 1956 год. и го предводел тимот до светското клубско првенство во 1962 год. Бил дел од три бразилски национални репрезентации кои станаа светски шампиони (1958, 1962 и 1970). Во 1969 год. за време на неговиот 909 натпревар, тој го постигнал својот 1.000 гол. Пеле ја комбинирал неговата сила за удар и прецизноста со извонредната способност да ги предвиди чекорите на другите играчи. Во 1975 год. станал член на ''Космос'' од [[Њујорк]] во Северноамериканската фудбалска лига (NASL); се повлече од фудбалот откако го однел тимот во лигашкото првенство во 1977 год. Во 1978 год. ја добил меѓународната награда за мир, а во 1980 год. беше прогласен за спортист на векот.<ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005, Книга 7, стр. 151</ref>
 
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
 
[[Категорија:Бразилски фудбалери]]
[[Категорија:Родени на 23 октомври]]
[[Категорија:Родени во 1940]]
 
 
[[Категорија:Живи луѓе]]