Еди Меркс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 64 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: als:Eddy Merckx)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:MaillotMundial.PNG|20px]] Светски првенства, 3 победи<br /> [[Милан-Санремо]], 7 победи<br />[[Трка околу Фландрија]], 2 победи<br />[[Париз-Рубе]], 3 победи<br />[[Лиеж-Бастоњ-Лиеж]], 5 победи<br />[[Трка околу Ломбардија]], 2 победи<br />[[Меѓународна трка Перно]], 7 победи<br />
}}
'''Едуард Луј Жозеф, Барон Меркс''' (роден на 17{{роден на|17|јуни |1945}} во Меензел-Кизегем, [[Белгија]]<ref name="L'Equipe, Rider Database">[http://www.lequipe.fr/Cyclisme/CyclismeFicheCoureur1989.html L'Equipe, Rider database, Eddie Merckx]</ref>), познат како '''Еди Меркс''' е поранешен [[Белгија|белгиски]] професионален [[велосипедизам|велосипедист]]. Францускиот магазин ''Vélo'' го нарекол „најголемиот велосипедист којшто светот некогаш го познавал."<ref name="Vélo, France, November 2000">Vélo, France, November 2000</ref> Од американското издание ''VeloNews'' е наречен „најголемиот и најуспешен велосипедист на сите времиња“.<ref>{{цитирана веб страница
| title = Happy Birthday, Eddy!
| author = Velonews.com
 
[[Категорија:Белгиски велосипедисти]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
 
[[als:Eddy Merckx]]