Разлика помеѓу преработките на „12 (број)“

Одземени 14 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: pnb:12)
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Природен број|број=12|македонски=дванаесет|реден=дванаесетти|делители=|фактор=|римски=XII|бин=|хекс=|окт=|
околина= [[11 (број)|11]] '''12''' [[13 (број)|13]] }}
 
'''12 (дванаесет)''' е [[број]] и име на [[глиф]]от што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот [[11 (број)|11]] а претходник на бројот [[13 (број)|13]].
 
== Поврзано ==
* [[дузина]]
 
{{Никулец за број}}