Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Линч“

Додадени 53 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: br:David Lynch)
}}
 
'''Дејвид Кит Линч''' ({{lang-en|David Keith Lynch}}) (роден на [[{{роден на|20 |јануари]], [[|1946]]}} год. во [[Мисула]], [[Монтана]], [[САД]]) е [[САД|американски]] [[режисер]], [[актер]] и [[сценарист]].
 
Филмовите на Линч се познати по нивните елементи на [[надреализам]], нивните кошмарни и [[сон]]ливи секвенци, нивната силна и чудна фотографија, и педантно направената музика. Често неговите дела го истражуваат излитеното дно на малите американски градови (на пример, ''[[Син сомот]]'' и ''[[Твин Пикс]]'') или брзоширечките метрополи (''[[Изгубениот автопат]]'', ''[[Мулхоланд Драјв]]''). Поради неговиот невообичаен стил и фокусот на американската психа, [[комичар]]от [[Мел Брукс]] еднаш го нарекол Линч „[[Џими Стјуарт]] од [[Марс]]“.
 
[[Категорија:Американски режисери]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
 
[[ar:ديفيد لينش]]
[[bg:Дейвид Линч]]