Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Ревизија на избрани статии“

с
Отстрането уредувањето на Kiril Simeonovski (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot
с (Отстрането уредувањето на Kiril Simeonovski (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot)
[[Податотека:Featured article star - cross.svg|лево|50п|врска=|alt=]] {{кратенка|ВП:РИС}} На оваа страница правиме '''ревизија на избраните статии''' со која проверуваме дали статиите кои порано сме ги избрале сè уште ги исполнуваат [[Википедија:Критериуми за избрана статија|критериумите за избрана статија]]. Во овој момент на македонската Википедија има '''{{PAGESINCATEGORY:Избрани статии}}''' избрани статии кои можат да се најдат во [[:Категорија:Избрани статии]].
{{портална навигација}}
{| cellspacing="0" cellpadding="0" style="width:100%; border:1px #B03060 solid;"
|-
| colspan="2" style="background:#F4C2C2; text-align:center; padding:1px; border-bottom:1px #BB3385 solid;" |{{кратенка|ВП:РИС}}
<h2 style="margin:.5em; margin-top:.1em; border-bottom:0; font-weight:bold;">[[Податотека:Featured article star - cross.svg|30п]] Ревизија на избрани статии </h2>{{dablink|[[ВП:РИС]] пренасочува овде. Можеби баравте [[Википедија:Кандидати за избрана статија]], кон што пренасочува [[ВП:КИС]]?}}
|-
| style="background:#FFE4E1; padding:1.2em;" valign="top" |
{|border="0" align="center" style="text-align:left; background:transparent"
|valign=top|
 
Ако сметате дека некоја избрана статија не ги исполнува стандардите за да биде избрана, тогаш:
<div class=plainlinks style="text-align: center; width: auto; margin: .5em 15%; padding: .5em 1em; border: solid #aaaaaa 1px; font-size:125%">'''[[#најнови|скокни до тековните номинации]]'''{{Клик|image=Down arrow.svg|size=20x20px|link=#најнови}}</div>
#'''Ставете го шаблонот''' <code>{{tl|Ревизија на избрана статија}}</code> на врвот од статијата;
#<span class="plainlinks">[{{fullurl:{{FULLPAGENAME}}|action=edit&section=new}} Кликнете тука]</span> за да '''започнете нова дискусија''' со <nowiki>[[Името на статијата]]</nowiki> како наслов на заглавието.
 
Сите избрани статии кои сега го имаат шаблонот за ревизија се наоѓаат во [[:Категорија:Википедија:Избрани статии под ревизија]].
 
{{/Упатство}}
 
__NEWSECTIONLINK__