Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Ревизија на избрани статии“

нема опис на уредувањето
[[Податотека:Featured article star - cross.svg|лево|50п|врска=|alt=]] {{кратенка|ВП:РИС}} На оваа страница правимевршиме '''ревизија на избраните статии''' со која проверуваме дали статиите кои порано сме ги избрале сè уште ги исполнуваат [[Википедија:Критериуми за избрана статија|критериумите за избрана статија]]. Во овој момент на македонската Википедија има '''{{PAGESINCATEGORY:Избрани статии}}''' избрани статии кои можат да се најдат во [[:Категорија:Избрани статии]].
 
Ако сметате дека некоја избрана статија не ги исполнува стандардите за да биде избрана, тогаш:
#'''Ставете го шаблонот''' <code>{{tl|Ревизија на избрана статија}}</code> на врвот од статијата;
#<span class="plainlinks">[{{fullurl:{{FULLPAGENAME}}|action=edit&section=new}} Кликнете тука]</span> за да '''започнете нова дискусија''' со <nowiki>[[Името на статијата]]</nowiki> како наслов на заглавието.
 
Сите избрани статии кои сега го имаат шаблонот за ревизија се наоѓаат во [[:Категорија:Википедија:Избрани статии под ревизија]].