Разлика помеѓу преработките на „Тиренско Море“

Додадени 94 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Според [[Меѓународна хидрографска организација|Меѓународната хидрографска организација]], границите на Тиренското Море се следниве:<ref>{{cite web|url=http://www.iho-ohi.net/iho_pubs/standard/S-23/S23_1953.pdf|title=Граници на океаните и морињата, III издание|date=1953|publisher=Меѓународна хидрографска организација|accessdate=6 февруари 2010}} {{en}}</ref>
<blockquote>
Во [[Месински Проток|Месинскиот Проток]]. AЛинија lineшто joiningго theповрзува Northсеверниот extremeкрај ofна Cape‘ртот PaciПачи (15°42' ИГД) withсо theисточниот Eastкрај extremeна of the Island ofостровот [[SicilyСицилија]], Cape‘ртот PeloroПелоро (38°16'NСГШ).
<p>на југозапад. линија што се протега од ‘ртот Лилибео (најзападно во Сицилија) до јужниот крај на ‘ртот Теулада (8°38' ИГД) во [[Сардинија]].
<p>Во протокот [[Бонифачо (проток)|Бонифачо]].'' Линија од западниот крај на ‘ртот Теста (41°14' СГШ) во сардинија, па до југозападниот крај ‘ртот Фено (41°23'СГШ) во Корзика.