Разлика помеѓу преработките на „Тиренско Море“

Додадени 102 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: thumb|right|300px|Tyrrhenian Sea. '''Тиренското Море''' ({{lang-it|Mare Tirreno}}) е [[водна повр...)
 
с
* Сардинскиот Канал помеѓу [[Сардинија]] и [[Тунис]], широк околу 200 km .
* [[Сицилијански Проток|Сицилијанскиот Проток]] помеѓу [[Тунис]] и [[Сицилија]], широк околу 160 km.
* [[Месински Проток|Месинскиот Проток]] betweenпомеѓу [[Сицилија]] и [[Калабрија]] на врвот на „чизмата“ на [[Италија]], широк околу 3 km.
 
==Име==
Името на морето доаѓа од [[старогрчки јазик|грчкиот]] поим за [[Етрурска цивилизација|Етрурците]], кои се сметале за доселеници од [[Лидија]], предводени од кнезот [[Тирен]].<ref>[http://www.sjsu.edu/faculty/watkins/etruscans.htm Потеклото на Етрурците], Универзитет на Сан Хозе {{en}}</ref> Етрурците се населиле долж крајбрежјето на денешна [[Тоскана]], и затоа морето се нарекувало уште и „Етрурско Море“.
 
== Наводи ==