Разлика помеѓу преработките на „Хабсбурговци“

Одземени 316 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Flag of the Habsburg Monarchy.svg|thumb|Знамето на Хабсбуршката династија]]
 
[[Податотека:Armoiries Habsbourg.svg|thumb|Еден од првите грбови на Хабсбурговците]]
 
 
'''Хабсбург''' (множина: Хабсбурзи, Хабсбурговци; придавка: хабсбуршки) била една од владателските куќи (династии) во [[Европа]]: Хабсбурговците владееле со [[Австрија]] (како војводи од 1282-1453 г., надвојводи 1452-1804 г. и цареви 1804-1918 г.), биле кралеви на [[Шпанија]] (1516-1700 г.) и цареви на [[Светото римско царство]] повеќе векови до 1806 година.