Разлика помеѓу преработките на „Зулу“

Додадени 219 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Зулу јазик преместена како Зулуски јазик: И > П)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Language
{{Инфокутија за јазик
|name=Зулиски јазик
|име=Зулу
|изворноимеnativename=isiZulu
|familycolor=Niger-Congo
|изговор=
|државиstates={{ЈАФflag|South Africa}} <br /> {{ЗИМflag|Zimbabwe}} <br /> {{МВИflag|Lesotho}} <br /> {{МОЗflag|Malawi}} <br> /{{flag|Mozambique}} <br> {{СВАЗflag|Swaziland}}
|регионregion=[[ЗулулендКвазулу-Натал]], [[Дурбан]], [[Јоханесбург]]
|зборувачиspeakers=како мајчин јазик: 10 милиони <br /> втор јазик: 16 милиони
|rank=68
како втор јазик: 16 милиони
|fam2=[[Категорија:Атлантско-конгоански јазици|атлантско-конгоански]]
|iso1=zu|iso2=zul|iso3=zul
|fam3=[[Бенуе-конгоански јазици|бенуе-конгоански]]
|семејствобоја=Niger-Congo
|fam4=[[бантоидни јазици|бантоидни]]
|сем1=[[Атлантско-Конгоански]]
|fam5=[[Јужни бантоидни јазици|јужни бантоидни]]
|сем2=[[Волта-Конго]]
|fam6=[[Бантуски јазици|бантуски]]
|сем3=[[Бенуе-Конго]]
|fam7=[[Јужни бантуски јазици|јужни бантуски]]
|сем4=[[Бантоид]]
|fam8=[[Нгуниски јазици|нгуниски]]
|сем5=[[Јужна Бантоид]]
|fam9=Зундаски
|сем6=[[Странична Бантоид]]
|nation={{flag|South Africa}}
|сем7=[[Централна Бантоид]]
|agency=[[Панјужноафрикански јазичен совет]]
|сем8=[[Јужно централна странична Бантоид]]
|iso1=zu|iso2=zul|iso3=zul}}
|сем9=[[Нгуни]]
|азбука=
|ранк=70
|нација={{ЈАФ}}<br />{{СВАЗ}}
|агенција=[[Канцеларија за зулу јазик]]
|исчезнат=
|lc1=
|ld1=
|ll1=
|пишувачи=
|создавач=
|датум=
|подесување=
|постериори=
|слика=
|опис=
|мапа=
}}
 
'''Зулускиот јазик''' ({{lang-zu|isiZulu}}) или само '''зулу''' е [[Бантуски јазици|бантуски јазик]], официјален јазик во [[Јужноафриканската Република]] и мајчин јазик на народот [[Зулу]]. Јазикот го зборуваат околу 10 милиони луѓе, воглавно во Јужноафриканската Република. Овој јазик е јазик кој најмногу се зборува по домаќинствата во државата, односно го зборуваат околу 24% од домаќинствата и го разбираат околу 50% од населението на државата. Во 1994 година јазикот станал единаесети официјален јазик во Јужноафриканската Република. Зулускиот јазик, како и сите останати бантуски јазици, користи [[латиница]] како свое основно писмо.
'''Зулу''' (наречен и ''isiZulu'' на Зулу јазик) е јазик на народот [[Зулу]] со околу 10 милиони луѓе што го говорат, од кои 95 % живеат во [[Јужноафриканска Република]]. Зулу е најраспространетиот домашен јазик во [[Јужноафриканска Република]] (околу 24% од населението) но исто така и разбран од 50% од населението во [[Јужноафриканска Република]]. Тој стана еден од 11- те официјални јазици во [[Јужноафриканска Република|Јужноафриканската Република]] во 1994 година.
 
== Географска распространетост ==
Зулу припаѓа на Југоисточната група на [[Банту]] јазиците поточно на [[Нгуни]] групата. Јазикот е зборуван во [[Квазулу- Натал]] во која 81 % од населението зборуваат Зулу како мајчин јазик. Потоа се зборува во [[Мпумаланга]] со околу 26% и [[Гаутенг]] со околу 21%. Исто така е зборуван во некои други африкански држави, но со значителен процент во [[Лесото]] и [[Свазиленд]]. Јазиците [[Ндебеле]] (зборуван во [[Зимбабве]]), [[Сисвати]] или Свази и [[Нгуни]] јазикот (порано зборуван во [[Малави]]) се сродни јазици на Зулу и развиени од 19 век со миграција на Зулу население. Јазикот [[Коса]], доминантен во [[Зеленортска Република|Зеленортската Република]] е сличен со Зулу јазикот.
 
{{Јазик-никулец}}
[[Категорија:Атлантско-конгоански јазици]]
 
[[Категорија:Зулуски јазик|Зулуски јазик]]
 
{{Link GA|ru}}