Разлика помеѓу преработките на „Бил Гејтс“

Додаден 41 бајт ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: mn:Билл Гэйтс)
с
}}
'''Вилијам Хенри Гејтс III''' ({{lang-en|William Henry Gates III}}) (роден на [[28 октомври]], [[1955]]), познат како '''Бил Гејтс''', е [[САД|американски]] бизнисмен и микрокомпјутерски пионер. Тој, заедно со други, го има напишано оригиналниот [[Altair BASIC]] интерпретатор за [[Altair 8800]] (првиот комерцијално успешен [[личен сметач]]). Тој, заедно со [[Пол Ален]] ја имаат ко-основано [[Мајкрософт|Мајкрософт корпорацијата]] и моментално е нејзин директор и главен софтвер архитект. Според списанието [[Форбс]], Бил Гејтс е третиот најбогат човек на светот. Тој живее на езерото [[Вашингтон (езеро)|Вашингтон]], во [[Медина, Вашингтон]], во една од најскапите куќи на светот, проценета на 125 милиони долари.
 
 
{{САД-биог-никулец}}
[[Категорија:Американски програмери]]
[[Категорија:Американски бизнисмени]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
 
[[af:Bill Gates]]
[[als:Bill Gates]]