Разлика помеѓу преработките на „Драгиша Цветковиќ“

нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: pt:Dragiša Cvetković)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:cvetkovic-ribentrop.jpg|thumb|right|250px|Драгиша Цветковиќ и [[Јоаким фон Рибентроп]]]]
'''Драгиша Цветковиќ''' ([[Српски јазик|српски]]: ''Драгиша Цветковић'') ([[{{роден на|15|јануари|1893]]}} {{роден во|Ниш|}} - [[{{починал на|18|февруари|1969]]}}) бил [[Југославија|југословенски]] [[политичар]].
 
Цветковиќ бил [[премиер]] на [[Кралство Југославија|Кралството Југославија]] од 1939 до 1941. Ја развил федерализацијата на југославија со создавањето на [[Хрватска бановина|Хрватската бановина]] по спогодба со [[Хрватска|хрватскиот]] лидер [[Владко Мачек]].