Легал де Кермур: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Бот Менува: fr:Kermur de Legal)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Легал де Кермур''' ([[француски]]:''De Kermur Sire de Legal'') (роден во [[{{роден на|4|септември|1702]]}} во [[Бретања]] - починал во [[1792]]) бил [[Франција|француски]] [[шах]]ист. Тој бил учител на [[Франсоа-Андре Даникан Филидор]]. Давајќи му првенство на својот ученик, до крајот на својот живот, Легал останал втор најдобар шахист во [[Париз]].
 
Околу 1750, Легал де Кермур во партијата против Сен Брие, одиграна во Париз, победил со познатиот мат кој останал во шаховската историја, во негова чест наречен [[Легалов мат]].